Pas kulturystyczny — jak wybrać ten właściwy?

Ćwiczenia siłowe pozwalają na ukształtowanie sylwetki, utratę zbędnych kilogramów, wzmocnienie kości oraz zwiększenie ogólnej sprawności fizycznej. Zalet uprawiania kulturystyki jest naprawdę wiele. Jednak ćwiczenia siłowe, jak każdy inny sport może również sprzyjać powstawaniu urazów i kontuzji. Dlatego miłośnicy podnoszenia ciężarów, chętnie wyposażają się w pasy kulturystyczne, które nie tylko chronią ich przed kontuzją, ale także pomagają w treningu.

Czym jest pas kulturystyczny?

Pas kulturystyczny, zwany również pasem do ćwiczeń jest najczęściej używany przez osoby trenujące kulturystykę, trójbój siłowy oraz crossfit. Pas kulturystyczny ma kształt tradycyjnego pasa, z tą różnicą, że jest od niego znacznie szerszy. Najczęściej, pasy do ćwiczeń są zapinane na klamrę lub rzep.

Pas kulturystyczny nie jest obowiązkowym elementem treningu siłowego. Przynajmniej nie na samym początku przygody z kulturystyką. Pas staje się niezbędny w momencie, kiedy podnoszone ciężary przekraczają 80% maksymalnego obciążenia.

Rodzaje pasów kulturystycznych

Pasy kulturystyczne możemy sklasyfikować pod kątem materiału, z jakiego zostały wykonane, a także pod względem jego szerokości. Jeżeli chodzi o materiał, z jakiego uszyte są pasy do ćwiczeń, to najczęściej możemy spotkać te wykonane ze skóry naturalnej lub z materiału. Pasy materiałowe są najczęściej wykonane z wytrzymałego neoprenu.

Drugim sposobem klasyfikacji pasów może być ich szerokość. Wyróżniamy pasy kulturystyczne szerokie, które są wykorzystywane w trójboju siłowym. Najczęściej pasy do trójboju mają grubość 10 lub 13 mm.
Pasy kulturystyczne wąskie z przodu i szerokie na plecach są dedykowane do dwuboju. Przód tego typu pasa jest wąski, ponieważ podczas rwania lub podrzucania trenujący musi przyjąć relatywnie niską pozycję.

W jaki sposób dobierać pas kulturystyczny?

Wybór pasa kulturystycznego wpływa zarówno na komfort wykonywania ćwiczeń, jak i na nasze bezpieczeństwo. Dlatego przed jego zakupem należy dobrze przeanalizować wszystkie parametry, które będą wpływać na jego dopasowanie.

Pierwszą rzeczką, na którą należy zwrócić uwagę, jest rozmiar pasa. Kulturyści mogą kupić pas w rozmiarach od S do XXL. W jaki sposób wybrać właściwy? Wystarczy zmierzyć obwód pasa i porównać go z tabelą rozmiarów producenta.


Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru pasa do ćwiczeń, jest jego szerokość. Tak, jak pisaliśmy wcześniej, pas kulturystyczny wąski będzie polecany do dwuboju, natomiast szeroki do trójboju. Nie jest to jednak sztywną regułą i bardzo często zawodnicy decyzję o szerokości pasa podejmują na podstawie indywidualnych upodobań.

Kupując pas kulturystyczny, warto również zwrócić uwagę na jego wagę oraz materiał, z jakiego został wykonany. Na przykład pasy neoprenowe są szczególnie polecane osobom ćwiczącym crossfit, natomiast pasy skórzane zawodnikom podnoszącym ciężary. Waga pasa będzie miała spore znaczenie dla komfortu trenującego. Nie tylko w momencie wykonywania ćwiczeń, ale także podczas jego transportu.

Zostaw odpowiedź

Nawiguj